YDT

YKS-3 (YDT) ülkemizde bulunan üniversitelerin yabancı dil bölümlerine yerleşmeyi hedefleyen adayların girmeleri için gerekli sınavdır. Yabancı dil eğitimi almak isteyen adayların TYT sınavıyla birlikte YDT sınavına da girip üniversitelerin yeterli gördüğü puan hedefine ulaşmaları gerekmektedir.

Üniversitelerde bir dil üzerine eğitim alacaklar bölümlere yerleşmek isteyen adaylar için dil puan türünün hesaplanmasında %40 TYT ve %60 YDT başarısı göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla adayların dil üzerine eğitim veren bir bölüme yerleşebilmesi için her iki sınava girme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu sınav İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça olmak üzere 5 farklı dil üzerinden düzenlenmektedir.. Sınava girecek olan öğrenciler sınava girecekleri dili kendileri seçebilir.

Bu sınav toplam 80 sorudan oluşmakta olup sınav süresi 120 dakikadır.

YDT sınavında “4 yanlış 1 doğruyu götürür” diye ifade edilen net sistemi vardır. Sınavda yaptığınız her doğru soru size 1 net kazandırır, her yanlış soru ise 0,25 net kaybettirir.

American VIP Yabancı Dil Kursları
Detaylı bilgi almak İçin formu doldurun
© 2023 American VIP. Tüm hakları saklıdır.
moonworkshop
American VIP
Çevrimiçi
American VIP

American VIP Hoşgeldiniz. Kurslarımız hakkında detaylı bilgi ve iletişim için eğitim uzmanlarımız size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

18:37
Whatsapp Sohbet
HEMEN ARA
WHATSAPP