IELTS Sınavı Hazırlık

IELTS (International English Language Testing System), dünya genelinde dil yeterliliğini değerlendirmek amacıyla kullanılan bir sınav sistemidir. Özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim, iş veya göçmenlik amacıyla başvuran kişilerin dil becerilerini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. İşte IELTS sınavı hakkında temel bilgiler:

 

Bölümler:

IELTS sınavı dört ana bölümden oluşur:

Listening (Dinleme): 4 bölüm, 40 soru ve yaklaşık 30 dakikadan oluşan bu testte öğrencilerin monolog ve diyalogları dinleyip boşluk doldurma, isim, soy isim, posta kodu gibi bilgileri kodlama, çoktan seçmeli sorularda ima edilen ve farklı ifade edilen bilgileri anlama becerileri ölçülür.

Reading (Okuma): 3 okuma parçası, 40 soru ve 60 dakikadan oluşan bu testte öğrencilerin metinlerde geçen bilgileri boşluk doldurma, cümle tamamlama, paragraf ve başlık eşleştirme gibi farklı soru tiplerini kullanarak okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini ölçer.

Writing (Yazma): 2 bölüm, 60 dakika süren bu bölümde öğrencilerin birinci bölümde çizgi grafiği, bar grafiği, harita, pasta grafiği gibi diyagramları en az 150 kelime ile raporlama becerileri ölçülür. İkinci bölümde ise karşılarına çıkan farklı deneme türlerinden birini kendi düşüncelerini ifade ederek en az 250 kelime ile ifade etmeleri istenir.

Speaking (Konuşma): 3 bölüm, ortalama 14-16 dakika süren bu bölümde birinci bölümde öğrencilerin gündelik sorulara cevap vermeleri, ikinci bölümde kendilerine sunulan belirle konuda 2 dakika süresince konuşmaları, üçüncü bölümde ise daha genel bir pencereden kendi düşüncelerini tartışmalı bir konuda ifade etme yeterlilikleri ölçülür.

Akademik ve Genel Mod: IELTS sınavı genellikle iki farklı modda sunulur: Akademik (Academic) ve Genel (General Training). Akademik mod, genellikle eğitim amacıyla başvuranlar için uygundur. Genel mod ise göçmenlik, çalışma veya dil becerilerini genel olarak değerlendirmek isteyenler için uygundur.

Bilgisayar Bazlı ve Yazılı Sınav: IELTS sınavına belirlenen sınav merkezlerinde hem yazılı hem de bilgisayar üzerinden katılım sağlanabilir. Bu tercihen sınava girecek adayın inisiyatifine bırakılmış olup alınan skor, sınavın zorluk derecesi ya da değerlendirme açısından bir farklılık bulunmamaktadır. Bununla birlikte BİLKENT gibi bazı üniversite ya da kolejler öğrencilerinin Yazılı Sınavı tercih etmelerini şart koşmaktadır.

Bilgisayar Bazlı ve Yazılı Sınav Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar;

 

Benzerlikler;

-Her iki sınav da British Council ya da IDP sınav merkezlerinde gerçekleştirilir. Üçüncü bir uygulama yetkisi olan kuruluş yoktur.

-Her iki sınava da British Council ya da IDP websiteleri üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir.

-Bazı üniversite ya da kolejlerdeki istisnai durumlar hariç her iki sınavın sonuç ve değerlendirme açısından bir farklılık bulunmamaktadır.

-Her iki sınavda da aynı zorluk derecesinde aynı soru tipleri çıkmaktadır.

-Her iki sınavın da geçerlilik süresi 2 yıldır.

-Her iki sınavda da adaylara kalem, silgi ve müsvedde kağıt tedarik edilir.

Farklılıklar;

-Bilgisayar bazlı sınavda IDP ya da British Council sınav merkezlerinde adaylar ayrı bölmelerde oturarak test çözerken, yazılı sınavlar belirlenen otellerin konferans salonlarında toplu olarak gerçekleşmektedir.

-Bilgisayar bazlı sınavda belirli illerdeki sınav merkezlerinde neredeyse her gün sınav uygulanırken yazılı sınavlar haftada bir gerçekleşmektedir.

-Bilgisayar bazlı sınav 3-5 iş günü içerisinde sonuçlanırken, yazılı sınav 14 günde açıklanır.

-Bilgisayar bazlı sınavlarda konuşma bölümü zaman zaman video konferans olarak da gerçekleşebilirken yazılı sınavda böyle bir durum söz konusu değildir.

-Bilgisayar bazlı sınavlarda konuşma bölümü aynı gün uygulanırken yazılı sınavda adaylar farklı bir gün tercih etmek durumundadır.

Puanlama:

-Her bölüm için alınan puanlar 1-9 bandında değerlendirilir ve toplanıp 4’e bölünerek genel IELTS puanı elde edilir.

-Farklı ülkeler ve kurumlar, IELTS puanı kabul etme konusunda farklı gereksinimlere sahip olabilir.

Sınav Süresi:

-Listening 30, Reading 60, Writing 60 birinci oturum olup 150 dakika sürmektedir.

-Speaking ise 14-16 dakika olup farklı bir oturumda gerçekleşir.

 

 

 

Hazırlık ve Kaynaklar:

IELTS sınavına hazırlanmak için bir çok farklı kaynak bulunmasına rağmen, sınav CAMBRIDGE ESOL EXAMINATIONS tarafından hazırlandığı için CAMBRIDGE kaynaklarını kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Sınav Tarihleri ve Kayıt:

Sınav tarihleri tercih ettiğiniz sınav sistemine göre (Bilgisayar bazlı sınav & yazılı sınav) farklılık göstermektedir. Bilgisayar bazlı sınav İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde neredeyse her gün gerçekleştirilirken, yazılı sınav haftada bir gerçekleştirilmektedir.

Adaylar sınav rezervasyonlarını bizzat kendileri yapabilir ya da belirli kurumlardan bu konuda ücretsiz destek alabilir.

American VIP Yabancı Dil Kursları
Detaylı bilgi almak İçin formu doldurun
© 2023 American VIP. Tüm hakları saklıdır.
moonworkshop
American VIP
Çevrimiçi
American VIP

American VIP Hoşgeldiniz. Kurslarımız hakkında detaylı bilgi ve iletişim için eğitim uzmanlarımız size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

18:27
Whatsapp Sohbet
HEMEN ARA
WHATSAPP