TOEFL Sınavı Hazırlık

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), dünya genelinde öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. TOEFL, özellikle yükseköğrenim kurumlarına başvuran ve İngilizce dilinde eğitim almayı planlayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. İşte TOEFL sınavı hakkında temel bilgiler:

Bölümler:

TOEFL sınavı dört ana bölümden oluşur:

Listening (Dinleme): 41-57 dakika arasında sürmekte olup akademik konuşmalar ve uzun diyalogları anlayıp yorumlama becerisini ölçmektedir.

Reading (Okuma): 3 veya 4 akademik okuma parçasından oluşan bu bölümde parça başına 10 soru belirlenmiş olup toplamda 54-72 dakika sürmektedir.

Writing (Yazma): Integrated (birleşik) Writing ve Independent (bağımsız) Writing olmak üzere 2 farklı yazma becerisinden oluşur. Toplamda 50 dakika sürmektedir.

Intergrated Writing: Kısa bir konuşmayı dinleme ve aynı konu ile ilgili kısa bir parçayı okuduktan sonra adayların kendi yanıtını oluşturdukları bu yazı türü için toplamda 20 dakika süre tanınmaktadır.

Independent Writing: Adaylara verilen konu ile ilgili kendi düşüncelerini yazmalarını isteyen bu deneme türü için toplamda 30 dakika süre tanınır.

Speaking (Konuşma): Integrated (birleşik) Speaking ve Independent (bağımsız) speaking olmak üzere iki bölümden oluşup toplamda yaklaşık 17 dakika sürmektedir. Adaylar bu bölümde toplamda 4 soru cevaplamaktadır.

Integrated Speaking: Dinleme & Konuşma ya da Dinleme & Okuma & Konuşma becerilerinin bir arada ölçüldüğü ve toplamda 3 sorunun yanıtlandığı bölümdür.

Independent Speaking: Adayların verilen 1 soruya kendi düşünce, fikir ve deneyimlerden yola çıkarak cevapladığı bölümdür.

iBT ve PBT: TOEFL, iki farklı sınav formatında sunulur: iBT (Internet-Based Test) ve PBT (Paper-Based Test). Çoğu ülkede iBT formatı daha yaygındır. iBT, sınavın tüm bölümlerinin bilgisayar üzerinden yapıldığı bir formattır.

Puanlama:

Her bölüm için alınan puanlar toplanarak genel bir TOEFL puanı elde edilir. Her bölüm 0-30 arasında puanlanır, bu da toplam puanın 120'ye kadar olabileceği anlamına gelir.

Sınav Süresi:

TOEFL iBT sınavı, genellikle 4 saat süren bir sınavdır. Ancak, sınavın süresi bölümler arasında değişebilir.

Hazırlık ve Kaynaklar:

TOEFL sınavına hazırlanırken, resmi TOEFL kaynaklarını kullanabilir veya TOEFL hazırlık kitaplarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, TOEFL online pratik testleri de faydalı olabilir.

Sınav Tarihleri ve Kayıt:

TOEFL sınavları belirli periyotlarda düzenlenir. Sınav tarihinizi belirlemek ve kayıt yaptırmak için www.ets.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TOEFL sınav sonuçları, birçok üniversite ve yükseköğrenim kurumu tarafından kabul edilen bir dil yeterlilik göstergesidir. Sınavı geçerlilik süresi vardır ve bu süre genellikle iki yıldır. Başvurduğunuz kurumun gereksinimlerini dikkate alarak sınav tarihlerinizi ve hazırlık sürecinizi planlayabilirsiniz.

American VIP Yabancı Dil Kursları
Detaylı bilgi almak İçin formu doldurun
© 2023 American VIP. Tüm hakları saklıdır.
moonworkshop
American VIP
Çevrimiçi
American VIP

American VIP Hoşgeldiniz. Kurslarımız hakkında detaylı bilgi ve iletişim için eğitim uzmanlarımız size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

19:07
Whatsapp Sohbet
HEMEN ARA
WHATSAPP